Nový způsob léčby rakoviny. Lékaři vyléčili 13letou dívku, které nepomohly žádné jiné metody

V roce 2021 třináctileté Alysse diagnostikovali T-buněčnou akutní lymfoblastickou leukémii (T-ALL) a dostala léčbu včetně chemoterapie a transplantace kostní dřeně.

Bohužel ani chemoterapie, ani transplantace kostní dřeně nepřinesly požadované výsledky a nemoc nevyléčily.

Nebyly dostupné žádné jiné způsoby léčby, takže lékaři pokračovali v metodách, které již používali, doufaje, že to nakonec bude fungovat. V té době se Alyssina matka už téměř vzdala naděje, že uvidí svou dceru vyrůstat a myslela si, že to budou jejich poslední společné Vánoce.

Lékaři se však v té době rozhodli vyzkoušet něco nového.

Se souhlasem rodičů byla Alyssa zařazena do nové klinické studie av květnu 2022 byla přijata na transplantační jednotku kostní dřeně, kde měla dostat transplantaci geneticky modifikovaných T-buněk odebraných zdravému dárci. Tyto buňky byly upraveny pomocí nové základní technologie úpravy buněk, která umožňuje jejich úpravu tak, aby zabíjely rakovinové buňky, aniž by se navzájem zabíjely.

Jen po 28 dnech se dívka dostala do remise a tehdy podstoupila další transplantaci kostní dřeně k posílení imunitního systému. Nyní, už šest měsíců po transplantaci geneticky modifikovaných buněk, je holčička doma a je zdravá.

„Je to první pacientka, kterou jsme léčili pomocí této technologie,“ říká profesor Waseem Qasim.

Tato úspěšná léčba dává naději dalším lidem na celém světě v podobné situaci.

„Je to komplexní přístup a nová oblast medicíny, ale jsme nadšeni, že jsme konečně objevili způsob, jak účinněji zacílit na lidský imunitní systém v boji proti rakovině,“ říká Qasim. I samotná Alysa je přesvědčena, že jde o velký krok v oblasti medicíny a pomůže i dalším lidem s touto formou rakoviny. „Nemohu uvěřit, že jsem dostala tuto příležitost, jsem za ni velmi vděčná. Věřím, že to pomůže v budoucnu uzdravit se i dalším dětem,“ říká Alysa.

13letá dívka byla první pacientkou na světě, která podstoupila bazocelulární terapii a momentálně se z léčby zotavuje a je zdravá. Zdravotní stav holčičky bude samozřejmě nadále monitorován, protože lékaři nemohou plně zaručit, že se rakovina nevrátí.

„Je to zážitek, který bychom nepřáli nikomu jinému. Za celé toto období Alysa dozrála natolik, že někdy i my sami zapomínáme, že je jen dítě. Nyní je jejím největším přáním vrátit se do školy a myslíme si, že se to může brzy stát realitou,“ říká maminka Alysa.

Bazalioterapie byla vynalezena před šesti lety, ale do praxe se dostala jen před rokem.

Pokud se Vám článek líbil nebo jste se dozvěděli něco nového – sdílejte jej, nebo podpořte Like-em. Čím více sdílení, tím větší motivace pro nás, psát dobré zprávy každý den. Napište nám komentář! Vaše názory jsou vítány!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

What do you think?

Rodičům byla odebrána už v nemocnici. Dvojčata s Pfeifferovým syndromem si adoptovala dobrosrdečná sestřička!

Prodavačka viděla přes ulici žebrat chlapce. To, co udělala, vás zahřeje u srdce