Muž se vzácným typem krve: Dárcovstvím dokonce zachránil již více než miliony dětí

Přes 60 let dárcovství a 1173 odběrů – s takovými čísly se může pochlubit dnes 83letý Australan. Poslední odběr absolvoval před dvěma lety. Říká však, že kdyby mu to legislativa dovolila, daroval by krev i nadále.

James Harrison podstoupil ve svých čtrnácti letech komplikovanou operaci… Naživu zůstal jen díky krvi dárců. Když po třech měsících opouštěl nemocnici, rozhodl se, že „dluh“ splatí tím, že se sám stane dárcem. Po dovršení osmnáctého roku začal pravidelně dávat krevní plazmu Červenému kříži.

V té době se novorozenci běžně rodili s poškozeným mozkem a matky trpěly častými potraty kvůli hemolytické nemoci novorozenců. K tomuto stavu dochází, když má matka Rh faktor negativní a plod je po otci Rh pozitivní. Tělo matky vyhodnotí krvinky plodu jako cizorodé a začne si proti nim budovat protilátky. Toto riziko platí především pro druhé těhotenství, kdy si tělo po předchozím porodu či potratu, během kterého došlo k přestupu krvinek plodu do krevního oběhu matky, již vytváří obranu.

Právě v krvi Harrisona lékaři našli vzácnou protilátku, díky které vyvinuli anti-D globulin. Ten bývá dnes již běžně podáván matkám a zabraňuje jejich imunitnímu systému, aby si tvořil protilátky proti nenarozenému dítěti.

„Každý sáček s krví je drahocenný, ale Jamesova krev je ještě výjimečnější. Každá dávka anti-D, která kdy byla v Austrálii vyrobena, pochází z jeho krve. V Austrálii je ohroženo více než 17% žen, takže zachránil už opravdu spoustu životů, „hovoří Jemma Falkenmire z Červeného kříže.

Nikdo neví, proč právě Harrison je majitelem vzácné krve. Podle některých teorií za tím může stát právě množství transfúze, které jako teenager podstoupil. V Austrálii se ví maximálně o další padesátce lidí s touto protilátkou.

Během posledního odběru přišlo muži poděkovat několik žen.

James Harrison, je však skromný a nepovažuje se za velkého hrdiny. „Celkem se až stydím, když mi stále někdo říká: ‚Oh, udělal jsi tohle a tohle, jsi hrdina.’ Dělám jen to, co můžu. Je to jeden z mých talentů, vlastně asi jediný, který mám„říká.

Všechno má ale svůj konec. Před dvěma lety muž překročil nejvyšší věkovou hranici vhodnou pro odběr plazmy v Austrálii – 81 let – a podstoupil svůj poslední odběr. Jeho příspěvek vědě je ale nadčasový.

Zdroj: boredpanda.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

What do you think?

Toto kuře žilo ještě celých 18 měsíců poté, co mu farmář odťal hlavu: Neskutečné!

Tento pár zachránil 7 zvířátek před smutným koncem: Podívejte se na to, jak si společně všichni užívají!