Tak například každý měsíc člověk utrácí peníze za jídlo, ubytování, dopravu, oblečení, mobil a internet. Také potřebuje peníze na zdraví, vzdělání a ještě nějakou částku, aby ji mohl odložit. Kromě toho existuje inflace a všechny tyto věci mohou být v budoucnu dražší.
Odborníci tvrdí, že při současné inflaci by důstojná mzda měla letos vzrůst na 34 977 Kč a v metropoli na 41 233 Kč. V roce 2021 měla být 31 146 Kč v regionech a 36 717 Kč v Praze.
Podle statistik byl průměrný plat v Česku v roce 2021 37 839 Kč, zatímco medián činil 34 360 Kč.
„Za minimální důstojnou mzdou stojí nezávislá a neformální expertní platforma, která se nad konceptem a propočtem scházela od roku 2016,“ uvádí web Důstojnámzda.cz.
Na konceptu minimální důstojné mzdy pracovali ekonomové, sociologové, politologové a další odborníci. Při své práci vycházeli z oficiálních údajů a statistik, které zveřejňuje statistický úřad, ministerstva a další instituce. Poprvé byla tato částka zveřejněna v roce 2019.
Podle autorů v roce 2021 si 41 procent lidí, kteří pracovali na plný úvazek v soukromém sektoru vydělávalo méně, než byla loni minimální důstojná mzda. Ve veřejném sektoru takových zaměstnanců bylo 17 procent. Nyní se situace může ještě zhoršit kvůli vysoké inflaci.
Loni byla minimální mzda 15,2 tisíce Kč, letos se zvýšila na 16,2 Kč. Podle odborníků by však minimální důstojná mzda byla zhruba 21 tisíc Kč, pokud by člověk vůbec neutrácel peníze za oblečení a za volný čas, a také kdyby se člověk nesnažil nic odkládat.
Autoři se domnívají, že je nutné i nadále zvyšovat platy v ČR. Podle nich by se měla zvýšit nabídka bezplatných nebo cenově dostupných služeb. Totéž by se mělo týkat zboží.