Kvůli válce se zastavil export z obou států. Mnoho zemí nakupovalo obiloviny právě z Ruska a Ukrajiny, ale nyní jsou tyto země nuceny hledat nové dodavatele.
Tak například obchodníci z afrických zemí a ze zemí Blízkého východu začali kupovat pšenici z Česka. Podle ředitele svazu pekařů Bohumila Hlavatého kupují stávající pšenici, ale kromě toho kupují i budoucí úrodu.
V Česku zemědělci pěstují 150 až 180 procent obilovin potřebných pro naši zemi. Přebytek obvykle prodávají především státům EU.
Podle Agrární komory se ale očekává, že obchodníci z Afriky a Blízkého východu nabídnou vyšší cenu než země Evropské unie.
„Tam už je to otázka hladomoru, takže motivace těch zemí je skutečně vysoká,“ řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Myslí si, že země budou letos na světovém trhu bojovat o obiloviny.
Kvůli tomu budou problémy i v Česku. Například čeští mlynáři už jsou nuceni kupovat pšenici za stejnou cenu jako obchodníci z jiných zemí. To v budoucnu ovlivní cenu pečiva.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy by bochník chleba na konci roku mohl stát i 70 až 80 korun. Ekonomové také říkají, že pro lidi může být výhodnější pečení chleba doma.